Specialist Riscuri Financiare

Responsabilități:

  • Elaborarea şi revizuirea proceselor (politici, regulamente) în scopul gestionării riscurilor financiare în cadrul Băncii;
  • Evaluarea, controlul și gestionarea riscului de credit, de lichiditate, de piață;
  • Analiza calității portofoliului de credite și revizuirea clasificării creditelor conform cerințelor prudențiale și IFRS;
  • Oferirea opiniilor de risc pentru tranzacțiile semnificative;
  • Întocmirea rapoartelor privind riscurile financiare pentru Organele de conducere și ProCredit Holding; Implementarea, controlul şi monitorizarea procesului de evaluare a adecvării capitalului intern (ICAAP) și procesului de evaluare a adecvării lichidității interne (ILAAP);
  • Elaborarea şi implementarea testelor de stres asupra diferitor tipuri de riscuri financiare, precum și propunerea de soluții pentru depășirea situațiilor de criză;
  • Elaborarea modelelor pentru calculul profilului de risc. Monitorizarea, raportarea și controlul profilului de risc al băncii în raport cu apetitul de risc aprobat.

Cerințe de calificare:

  • Experiență de lucru în unul din următoarele domenii: gestionarea riscurilor creditare/financiare, analiză financiară/creditară, audit, data management/raportări;
  • Abilități analitice pentru analizarea şi evaluarea riscurilor în cadrul operațiunilor bancare și a procesului de afaceri;
  • Aptitudini de comunicare şi organizaţionale;
  • Abilitatea de a lucra în echipă;
  • Cunoașterea limbilor română şi engleză;
  • Abilități de utilizare a aplicațiilor MS.

Beneficii:

  • Seminare și Traininguri
  • Cursuri de Limba Engleză
  • Experiență Internațională
  • Academiile ProCredit
  • Angajare Oficială din Prima Zi
  • Salariu Fix Competitiv
  • Control Medical Anual
  • Zi de Naștere Liberă și Plătită
  • Pachet Social Complet
  • Birou Modern și Confortabil
  • Lucru de la distanță – 1 zi în săptamână
  • Mediu de Lucru Prietenos

Daca sunteti cointeresati de aceasta pozitie vacanta, rugam sa aplicati CV-ul dvs si scrisoarea de motivatie pe urmatoarea adresa de e-mail: mda.resurse.umane@procredit-group.com.

Rugam sa mentionati pozitia vacanta pentru care ati aplicat CV-ul.

Prelucrarea datelor de către Bancă se realizează în conformitate cu prevederile Legislației nr.133 din 08.07.2011, privind Protecția datelor cu caracter personal.

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide