FinComBank - Banca de Finanțe și Comerț SA angajează:

Șef, Secția Trezorerie

FinComBank este în căutarea unui candidat, cu abilități de lider, cu o experiență solidă în domeniul financiar-bancar, care va contribui la realizarea strategiei băncii.

Responsabilități:

  • Organizarea activității eficiente a secției;
  • Gestiunea curentă a rezervelor, pozițiilor și altor instrumente ale băncii în scopul menținerii lichidității și a nivelului adecvat al indicilor de risc în efectuarea operațiunilor băncii;
  • Gestionarea riscului ratei dobânzii curente a băncii și prezentarea recomandărilor cu privire la creșterea venitului net din dobânzi al băncii și a marjei nete a dobânzii pe baza analizei fluxurilor de finanțare;
  • Gestionarea resurselor și a costurilor lor - analiza internă, studiul pieței, tendințele și posibilitatea atragerii noilor resurse, elaborarea recomandărilor privind ratele dobânzilor și condițiile depozitelor;
  • Asigurarea volumului resurselor bănești în conturile „Nostro” în mărime suficientă pentru efectuarea continuă a plăților de către bancă și asigurarea normelor de menținere a rezervelor stabilite de BNM;
  • Dirijarea operativă a portofoliului valorilor mobiliare de stat și a valorilor mobiliare corporative.

Cerințe:

  • Studii superioare cu profil economic, certificări relevante în domeniu;
  • Experiență profesională minim de 5 ani în sectorul economic și/sau 3 ani în sectorul financiar-bancar;
  • Cunoașterea legislației naționale și actelor normative ale BNM ce ține de activitatea trezoreriei băncii comerciale;
  • Deținerea certificatului CNPF de calificare în domeniul valorilor mobiliare;
  • Capacitatea de analiză și soluționare a situațiilor de urgență în timp optim;
  • Cunoașterea limbilor română, engleză și rusă;
  • Calități personale: inițiativă, responsabilitate, integritate, dezvoltare profesională continuă.

Ce oferim:

  • Echipă dinamică si ambițioasă;
  • Cursuri gratuite de formare și dezvoltare profesională;
  • Prima de performanță;
  • Ajutor material pentru evenimente speciale.
Persoanele interesate de postul menționat sunt invitate să transmită CV-ul la e-mail: hr@fincombank.com â, indicând funcția pentru care aplică.

*Doar persoanele selectate vor fi invitate la interviu.

**Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de FinComBank exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare. Aceste date nu vor fi transmise altor părți terțe fără acordul prealabil al subiectului datelor cu caracter personal.

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide