Specialist Serviciu Gestionare Risc Operaţional şi de Companie

Eximbank
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 1 an
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Flexibil
Responsabilităţi:

Monitorizează rezultatele activităților de identificare și măsurare a riscului operațional și le organizează într-un mod structurat pentru a analiza și controla tendințele de expunere la riscul operațional, raportează, utilizând instrumentele dedicate despre pericolele depistate și pune în aplicare acțiunile menite să reducă/atenueze riscul operațional;
Participă la determinarea, colectarea, monitorizarea și analiza indicatorilor cheie de risc aferent riscului operațional;
Informează periodic superiorii, cu privire la expunerea Băncii la riscul operațional, în conformitate cu procedurile Băncii;
Participă la elaborarea, actualizarea actelor normative interne care reglementează managementul riscului operațional și acordă suport în elaborarea, revizuirea actelor cu tangență în managementul riscului operațional gestionat de alți proprietari de procese;
Raportează periodic către Managementul Băncii și BNM, conform ariei desemnate de responsabilitate;
Participă la instruirea angajaților Băncii privind procesul de gestiune a riscului operațional;
Colaborează cu diverse subdiviziuni ale Băncii privind gestiunea riscului operațional;
Participă la evaluarea produselor/serviciile, activităților externalizate ale Băncii, din perspectiva riscului operațional.

Cerințe față de candidat:

Studii superioare cu profil economico-financiar;
Experiența de minimum 1 an în domeniul bancar;
Gândire analitică, critică, proactivă și creativă;
Abilități dezvoltate în comunicare, organizare și multitasking;
Nivel înalt de motivație si dorința de implicare în proiecte noi;
Perseverența în atingerea scopurilor, orientare spre rezultat;
Cunoașterea limbii engleze (min. B2) și instrumentelor Microsoft Office – utilizator independent.

Beneficiile oferite de către bancă:

Bonusuri de performanță în funcție de rezultatele obținute;
Tichete de masa;
Credite imobiliare și alte servicii bancare în condiții preferențiale;
Program de muncă hibrid - combinat între birou și lucru la distanță;
Orar flexibil de muncă;
Instruiri și team building-uri pentru dezvoltare personală și profesională;
Diversitate în activități și posibilitatea de a obține experiențe internaționale;
Program internațional de sănătate fizică şi bunăstare mentală;
Facilități sportive precum teren de fotbal și sală de volei pentru promovarea unui stil de viață activ.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoțit de o scrisoare de intenție la e-mail: recrutare@eximbank.com.
Vor fi contactați doar candidații selectați.
Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimați acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare E-mail: recrutare@eximbank.com
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide